loader image

روش های نوین تصفیه فاضلاب

فهرست مطالب

⦁ روش MBR

یکی از رایج‌ترین شیوه‌ها در تصفیه فاضلاب، روش MBR می‌باشد. MBR معادل عبارت membrane bio reactor یا بیوراکتور غشایی است. این روش تصفیه فاضلاب با تلفیق و ترکیب کردن روش‌های تصفیه‌ای مانند روش تصفیه فیزیکی، بیولوژیکی و فیلتراسیون توانسته است، حجم بالایی از مواد جامد در پساب‌ها را حذف کند. فیلترهایی که در این روش تسویه مورد استفاده قرار می‌گیرند، شامل میکروفیلتراسیون و اولترافیلتراسیون می‌باشند. این فیلترها از مواد پلیمری ساخته شده‌اند که تاثیر و کاربرد بسیار زیادی در تصفیه فاضلاب‌های صنعتی و شهری دارند.

MBR

مزیت‌های تصفیه به روش MBR یا بیوراکتور غشایی

اگر بخواهیم به مزایای تصفیه فاضلاب به روش MBR اشاره کنیم باید موارد زیر را در نظر بگیریم.

·       عدم نیاز به فضای زیاد

در سیستم کلی تصفیه خانه‌هایی که از روش MBR استفاده می‌کنند، قطعاً با کمبود جا و مکان مواجه نیستند. زیرا در این روش با حذف مرحله ته نشینی و تصفیه شیمیایی که با روش‌های مختلفی از جمله انعقاد و لخته سازی انجام می‌شود، دیگر مکانی برای این دو مرحله لازم نداریم. در نتیجه به فضای کمتری نیاز است.

·       کاهش تولید لجن مازاد

در این مرحله هم  همانطور که گفتیم با حذف مرحله ته نشینی، دیگر لجن‌هایی اضافه ته نشین و انباشته نمی‌شوند و دیگر لجن مازادی نخواهیم داشت.

·       افزایش کیفیت پساب خروجی

استفاده از فیلتراسیون‌های مقاوم سبب می‌شود که ذرات با اندازه 0.02 میکرون  از غشا عبور نکند و پساب‌های تصفیه شده بسیار مطلوب باشند. لازم به ذکر است که این پساب‌ها به عنوان آب شرب مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. بلکه در محیط‌هایی که آب مصرفی برای حمام و شستشو از آب شرب جدا باشد می‌توانیم از این نوع پساب با کیفیت استفاده کنیم.

·       عدم وجود کدورت در آب خروجی

اگر روش MBR به طور درست و دقیق طراحی شود، میزان BOD را به کمتر از 5  و COD را به کمتر از 20 کاهش می‌دهد که در آخر هم با این عملکرد مقدار کدورت آب و پساب‌ها به کمتر از یک می‌رسد. این مقادیر در روش های تصفیه فاضلاب بسیار ارزشمند هستند.

روش تصفیه فاضلاب MBR
خرید از واتساپ .
به شماره تماس: 3175-510-0912 تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واحد مهندسی اجرای پروژها و ساخت تجهیزات
واحد تامین تجهیزات و فروش قطعات و مواد شیمیایی
واحد تعمیرات و نگهداری و خدمات پس از فروش
روش های نوین تصفیه آب و فاضلاب

RO

UF

MBR